לצאת מבלי לחזור


 

תערוכת מחווה ליציאת יהודי ערב ואיראן

במסגרת תכנית תערוכות מיוחדת בנושאי זהות, הגירה ורב-תרבותיות בישראל, מוז"א - מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב, מציג לראשונה תערוכת מחווה ליציאתם של יהודי ארצות ערב ואיראן. מיצב ענק, הכולל כמאה מוצגים נבחרים, מוביל את הצופה בנתיב חווייתי, העוקב אחר העושר התרבותי של הקהילות היהודיות במרחב המוסלמי עד לעלייה לישראל.

שמה של התערוכה, "לצאת מבלי לחזור" (רח'לה בידון רג'עה), ניתן בהשראת החותמת שהוטבעה בתעודות היציאה ועל מזוודותיהם של מאות אלפי יהודים שעזבו את מדינות ערב. לצד שורשיות וחיבור למקום ולתרבויות שבתוכן חיו, ידעו היהודים במהלך הדורות, וביתר שאת בעת המודרנית, גם אירועים קשים שאילצו אותם לעקור ממקומותיהם. העלייה לארץ, שהייתה משאת נפש עבור רובם, נכרכה גם בפרידה כואבת מארצות מושבם, שהדיה מלווים אותנו עד היום.

במשך למעלה מאלפיים וחמש מאות שנים חיו מאות אלפי יהודים בקהילות העתיקות והמשגשגות של איראן, אלג'יריה, לבנון, מצרים, מרוקו, סוריה, עיראק, לוב, תימן, עדן ותוניסיה. כל אחת מקהילות אלו זוכה לייצוג נפרד בתערוכה, תוך הדגשת מאפייניה הייחודיים והשתלבותה בתרבות שבתוכה חיה. חלקה האחרון של התערוכה יוקדש למסעם של היוצאים לארץ-ישראל, אשר יחד עם צאצאיהם מהווים כיום למעלה ממחצית אוכלוסייתה של מדינת ישראל.

 

יוצרת, אוצרת ומעצבת: דנה אבריש